Kırsal kalkınmaya destek artık 81 ile ulaşacak

MELTEM GÜNEŞ Adana – “IPARD-3 81 İlde” programında konuşan Yumaklı, 12 yılı aşkın bir süredir IPARD ile kırsaldaki girişimcilere 17 farklı sektörde yeni yatırım imkânları sunduklarını anlattı. Yumaklı, “Bugüne kadar 25 bin 434 projeye, reel rakamlarla toplam 45,3 milyar lira hibe desteği verdik. 102 bin istihdam sağlandı” diye konuştu. Programla bir yandan üretimi, diğer yandan üretilenin yerinde işlenmesi ve pazarlanmasının desteklendiğini ifade eden Yumaklı, kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık sağlandığını da belirtti.

Yumaklı, yedi yıl süreyle uygulanacak IPARD-3’e ilişkin “785 milyon avro hibe ile tarım ve gıda sektörlerimize yeni yatırımlar kazandıracağız. 42 ilimizde kullandırdığımız bu destekleri, bundan böyle 81 ilimizde yatırımcılarımızla ve çiftçilerimizle buluşturacağız” dedi.

Yumaklı, 1. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında 1079 başvuru yapıldığını belirterek “Tarım ve gıda sektörlerine yatırım yapmak isteyen bütün girişimcilerimiz şunu çok iyi bilsinler ki; kırsal alanlarımıza tesis kazandıran, ülkemize katma değer sağlayan, istihdam yaratan herkesin her zaman yanında olacağız” mesajını verdi.

Deprem bölgesine ayrıcalık

Büyükelçi Meyer-Landrut da desteklerin 81 ile yayılmasıyla 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerin hepsinin destekten faydalanabileceğini söyledi. Landrut, IPARD-3 döneminde depremden etkilenen illere ayrıcalık yapılabileceğine işaret etti ve Türkiye’nin IPARD performansı ile diğer aday ülkelere öncülük ettiğini söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir