Aziz Yıldırım’a ‘Aziz’ diyen Burhan Karaçam kimdir?

Fenerbahçe’deki başkanlık yarışı dün geceki Aziz Yıldırım-Ali Koç canlı yayını ile daha da hızlandı. Reyting rekoru kıran ve Türkiye gündemine oturan yayın, sosyal medyada da büyük ilgi gördü.

Yayının ardından en çok merak edilen ve sanal alemde aratılan isim ise Burhan Karaçam oldu. Aziz Yıldırım, Karaçam’ın kendisine ‘Aziz’ diye hitap ettiğini söylemesi, Ali Koç’un da “Ben size Aziz diyen çok az insan bilirim” demesiyle Karaçam’ın kim olduğu ve ne iş yaptığı internette merak konusu oldu.

Burhan karaçam kimdir?

1949’da İstanbul’da doğdu. 1964’te Tarsus Amerikan Koleji’nden, 1968’de Robert Kolej’den ve 1972’de Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nden mezun oldu. 1972-81 yıllarında Arthur Andersen’ın Londra ve İstanbul ofislerinde görev yaptı. Arthur Andersen İstanbul Ofisi kurucu ortaklarındandır. 1981’de Pamukbank’ta genel müdür yardımcısı olarak bankacılık kariyerine başladı. 1984-87 yıllarında İzmir’de Egebank genel müdürlüğü görevinde bulunduktan sonra, 1987 Ağustos’unda Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü oldu, ayrıca 1992-99 yıllarında Çukurova Holding Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi’nde yer aldı.

Şubat 1999’da Çukurova Grubundaki görevlerinden ve Yapı Kredi’den ayrıldı. Aynı yıl, kendi ismi ve başkanlığı altında Stratejik İş Geliştirme ve Değer Kazandırma A.Ş.’yi faaliyete geçirdi. 2000 yılı başlarında, Koç Grubu ile Koçbank projesine başladı. 2002 sonunda, Koçbank’ın yeniden yapılandırılması, Koç Finansal Hizmetler’in kurulması ve İtalyan Bankası UniCredito ile Koç Finansal Hizmetler arasında gerçekleştirdiği ortaklıkla projesini tamamladı. Halen çeşitli sektörlerde (finans, gayrimenkul değerlendirme, otomotiv, teknoloji, perakende, tekstil) danışmanlık ve uygulama faaliyetlerini yürütmekte, bunun yanı sıra bazı dernek ve vakıflarda (Boğaziçi Üniversitesi Vakfı, Sağlık ve Eğitim Vakfı, Robert Kolej ve Tarsus Amerikan Koleji mezunları derneği, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Beyoğlu Güzelleştirme ve Geliştirme Derneği, TÜSİAD, Türk-Yunan İş Konseyi, Fenerbahçe Kulübü, 1907 Fenerbahçe Derneği) üyeliklerini sürdürmektedir.

Karaçam, Fenerbahçe’ni 2018 yılındaki seçiminde başkan olan Ali Koç’un yönetim kurulu listesinde yer almıştı.

AZİZ YILDIRIM-ALİ KOÇ ARASINDAKİ BURHAN KARAÇAM DİYALOĞU

Dün gece Habertürk’teki canlı yayında başkan adayları Aziz Yıldırım ve Ali Koç arasındaki Burhan Karaçam diyaloğu şöyle olmuştu:

Ali Koç: Sonra siz beni çağırdınız. ‘Burayı kurda kuşa bırakmayın’ dediniz. Ondan sonra davet ettiniz, sağolun. Niye olamayacağını anlattım. Allah korusun size bir şey olursa biz hepimiz hazırız, dedim. Sonra bir iki telefon, mektuplaştık. Niye katılamayacağımı size anlattım. Cuma akşamı sayın Ömer Temelli mesaj yolladı. Dedi ki, ‘yarın çık gazetecilere iki laf et, Aziz Bey davet etti, açıkla’ dedi. Geldik salona, konuşmalar başlamıştı. Adımı yazdıramamıştım. Telefon ettiler sizin masanızdan ‘Çık iki laf et’.

Aziz Yıldırım: Bilgim yok yahu…

Ali Koç: Ömer Temelli ikimizin de sevdiğimiz saydığımız isim. Sonra ismimiz yazıldı. Çıktık konuştuk. O gün sizlerden gelen talep üzerine…

Aziz Yıldırım: Benden değil. Olsa söylerim. Ben seni veliaht ilan ettim olsa çıkıp derim.

Ali Koç: Sonra ben çıktım konuştum. Çok da güzel konuşma yaptım. Kafamda süre yok. Masadan indik gittik. Siz seçildiniz.

Aziz Yıldırım: Tek adaydım.

Ali Koç: Aziz Bey rahat seçildi. Biz Ağustos ayı gibi Burhan Karaçam’la size gelecektik. Sonra şampiyonlar liginden elendik. Biraz bekleyelim dedik. Çok tatsız bir toplantı oldu aramızda.

Aziz Yıldırım: Neden olduğunu söyle?

Ali Koç: Çabucak anlatayım. Havadan, sudan, dağlardan konuşuyoruz. Burhan Bey ‘kulüp iflas etmiş’ dedi. Siz birdenbire şiddetlendiniz.

Aziz Yıldırım: Nedeni şu; Burhan Karaçam bana başladı ‘Aziz’ demeye.

Ali Koç: Sizin ilişkinizi bilemem.

Aziz Yıldırım: Benim ilişkim yok. Savcı memleketine gidiyor, karar vermiyor, savcının peşindeyim kararı imzalasın diye. Ben ne dedim ‘Ali Bey’e söyle gelsin sahip çıksın’ dedim.

Aziz Yıldırım: Benim ilişkim yok. Savcı memleketine gidiyor, karar vermiyor, savcının peşindeyim kararı imzalasın diye. Ben ne dedim ‘Ali Bey’e söyle gelsin sahip çıksın’ dedim.

Ali Koç: Siz çok öfkelendiniz. Sayın Başkan siz seçim öncesi farklı, seçim sonrası farklısınız dedim.

Aziz Yıldırım: Ben daha ölmedim, yaşıyorum, dedim.

Ali Koç: Ben size Aziz diyen çok az insan bilirim.

Aziz Yıldırım: Benimle samimiyeti yok yahu!

Ali Koç: Çok sert ve yakışıksız çıkışınız oldu. ‘Sizinle aynı gemide değilim’ dedim. Ben ‘bana mı dediniz’ dedim. Anladınız sonra etrafı gösterip ‘bunlarla da aynı gemide değilim’ dediniz. Ben karşımdaki insanın bir dediğinin bir dediği ile t utmasını beklerim.

Aziz Yıldırım: Benim hep tutar.

Ali Koç: Hiç tutmuyor.

Aziz Yıldırım: Kongrede seçildin, ben daha rahat oldum. ‘Ali Şen Başkan Fenerbahçe başkan’ dedikleri döneminde başkan oldum. Ali Bey stada geldiğinde 3-5 ay rahatsızlık duyardık. Biz yönetimiz, biz karar vereceğiz. Ali Bey tez canlı. Sizin bana teşekkür etmeniz lazım. Aziz Bey stada gelmiyor diye. Bundan rahatlık duymanız lazım. Rahatsız olmayın diye gelmedim. Bu kadar basit.

Ali Koç: Hiç inandırıcı bulmuyorum söyledikleriniz.

Aziz Yıldırım: Ben geleyim rahat mısınız bakın görün.

(SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir